MASIGNCLEAN101

Ünlü Deprem Tahmincisinden Korkutan Açıklama

Büyük İstanbul Depremi ile İlgili Almanlar'da Uyardı !


İstanbul'da yaşanması beklenen büyük depremle ilgili deprem tahmincilerinden ve uzmanlardan uyarılar gelmeye devam ediyor. Tahminlerinin çoğu doğru çıkan ünlü araçtırmacısı Frank Hoogerbeets büyük İstanbul depremi ile ilgili uyarılarda bulunmuştu. Hemen arkasından bir uyarıda Alman asıllı bilim insanlarından geldi.Marmara Denizi’nde önemli teknotik gerginlik nedeniyle büyük bir deprem beklenirken, Alman bilim insanları tarafından gerçekleştirilen son araştırmalarda korkutan cinstendi. İşte Alman bilim insanlarının Türkiye’nin son yıllarda göreceği en büyük depremlerden biri olacak olan büyük Marmara depremi ile ilgili uyarıları…


  • Alman bilim insanları Marmara Denizi'nde önemli tektonik gerginlikler nedeniyle büyük bir deprem meydana gelebileceğine dikkat çekti. Olası depremin büyüklüğü 7.1-7.4 olarak tahmin ediliyor.  • Kiel'de bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi'nden jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi'nde büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulundu. Nature Communications dergisine konuyla ilgili bir makale yazan Lange, Marmara Denizi'nde büyük tektonik gerginlik olduğunu belirterek, "Bu, 7.1-7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelmesi için yeterli" dedi.


  • Marmara Denizi'nin altında Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay hattı bulunuyor. Alman bilim insanları iki buçuk yıl boyunca GEOMAR'ın geliştirdiği ölçüm sistemi GeoSEA ile Marmara Denizi'nin 800 metre altında ölçümler yaptı.


  • GeoSEA Proje yöneticisi Heidrun Kopp, "Bu gerginlik bir deprem sırasında çözülürse fay hattı dört metreden fazla hareket eder" dedi. Kopp, olası bir depremin büyük bir yıkıma neden olacak Tsunami dalgasına yol açacağını ise düşünmediğini ifade etti.Alman bilim insanları olası bir depremin zamanı hakkında da bir tahminde bulunmazken, böyle bir değerlendirme ile bir paniğe yol açmak istemediklerini özellikle vurguladı.

Sabah gazetesindeki çıkan bu haberden yola çıkarak araştırmacıların raporlar yayınladığı gördük. Sanırım kaygılarında oldukça haklılar. Umarım ülke olarak tüm hazırlığımızı yapmışızdır ve tüm tedbirleri almışızdır.

Kaynak : Sabah Gazetesi
Reklam 970x90