MASIGNCLEAN101

Hayat Üçgeni Metodu - Deprem Anında Hayat Üçgeni

Hayat Üçgeni Metodu - Deprem Anında Hayat Üçgeni


Deprem yada herhangi bir afet durumunda milletçe ne kadar data eksiğimiz olduğu önceden yaşananlardan aşikar. Eminiz ki sokaktan geçen birine hayat üçgeni gibi sıradan bir korunma yöntemini sorsak haberi bile yoktur. İlköğretimde öğrenilip unutulan bilimsel  bilgilerden biri olan yaşam üçgeninin önemini Amerikalı bir kurtarma şefinin ağzından sizlere aktarıyoruz.


Hayat Üçgeni Metodu - Deprem Anında Hayat ÜçgeniAdım Doug Copp. Dünyanın en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Uluslararası Kurtarma Ekibinin Kurtarma şefi ve afet vakaları müdürüyüm. Bu makaledeki bilgiler bir deprem anında yaşam kurtaracaktır.

İçinde 20 maket olan bir okulu ve evi yıktık. On maket “çömel ve korun” metodunu uygularken, 10 maket “hayat üçgeni” metodu'mu uyguladı. Tasarlanmış yıkımdan sonra görüntüleri filme almak ve neticeleri belgelemek için yıkıntı geçip binaya girdik. Bina yıkımlarında oluşabilecek şartlar dahilinde direk olarak gözlemlenebilen ve bilimsel şartlar altında hayatta kalma tekniklerimi uyguladığım film “çömelip korunan/gizlenen” kişiler için hayatta kalma şansının sıfır bulunduğunu ortaya koydu. Hayat üçgeni metodumu kullananlar için hayatta kalabilme şansı ortalama olarak % 100 oldu. Bu film Türkiye de ve Avrupa'nın geri kalan kısmında milyonlarca  izleyici tarafından seyredildi. Bu film ABD, Kanada ve güney ABD da bir TV programında izlendi.

Yıkıntıya girdiğim ilk bina 1985 Mexico City depreminde bir okuldu. Bütün çocuklar sıralarının altındaydı. Her bir çocuk kemiklerinin kalınlığına kadar ezilmişlerdi. Sıralarının tarafındaki koridorlara uzanmış olsalardı hayatta kalmış olabilirlerdi. Bu “ayıptı, gereksizdi” ve çocukların niçin koridorlarda (sıraların içinde) olmadığını merak ettim. O an, çocuklara bir şeyin/eşyanın altına saklanmalarını söylendiğini bilmiyordum.”bayağı ifade edilirse, binalar yıkılırken, objelerin üzerine düşen tavan ağırlığı veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarında bir yer, boşluk bırakırlar. Bu boşluk benim “hayat üçgeni” dediğim alandır. Nesne ne kadar büyük ve ne kadar dayanıklı olursa daha azca ezilecektir. Nesneler ne kadar az ezilirse boşluk ve bu boşluğu kullanan kişinin yaralanmama olasılığı o kadar artar. Bir daha ki sefere televizyonda yıkılan bina izlerken görmüş olduğun üçgenleri say. Her yerdeler. Yıkılan bir binada göreceğiniz en yaygın biçimdir.


1. “Binalar Çökerken bayağıçe “Çömelen Ve Korunan” Kişiler İstisnasız Her Defasında Ezilerek Ölüyorlar.

Masa, otomobil gibi Nesnelerin Altına Giren Kişiler Her zaman Ezilirler.


2. Ne olursa olsun Cenin Pozisyonu Alın.Kediler, köpekler ve bebeklerin hepsi organik bir şekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. Zelzele anında siz de bu şekilde kıvrılmalısınız. Bu naturel bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür. Daha minik bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. Hafifçeçe ezilecek ama yanında boşluk oluşturacak bir kanepenin, geniş büyük bir eşyanın yanında dur.


3. Ahşap Yapılar Daha Güvenlidir.Ahşap evler deprem anındaki en güvenli yapılardır. Sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. Eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. Ayrıca, ahşap binalar daha azca yoğunlukta yıkılış ağırlığına haizdir. Tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. Tuğlalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktır fakat (beton) bloklardan daha az ezilmiş vücutlar oluştururlar.


4. Gece Depreme Yakalanırsanız Yataktan basitçe Düşün.Eğer gece yataktayken deprem olursa, bayağıçe yuvarlanarak yataktan düşün. Yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. Oteller müşterilerine deprem anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma oranlarını sağlayabilirler.


5. Salonda Yakalanırsanız Koltuğunuza Sığının.Televizyon izlerken zelzele olursa ve kolayca kapıdan yada pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe yada büyük bir koltuğun/sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın..


6. Kapı Kirişlerinden Uzak Durun.

Bina çökerken kapı kirişlerinin altına geçen hepimiz ölür…nasıl mı? Eğer kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne veya arkaya doğru düşürse inen tavanın altında ezilirsiniz. Eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa ikiye bölünürsünüz.


7. Merdivenlerden Uzak Durun.

Aslabir süre merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. Merdivenler (ana binadan) farklı bir “frekans aralığına” sahiptir; ana binadan bağlarımsız/ayrı olarak sarsılırlar. Merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı gerçekleşene kadar. Merdivenlere ulaşan insanoğlu basamaklar yüzünden yaralanırlar. Korkunç şekilde sakatlanırlar. Bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. Merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır. Depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanoğluın aşırı yüklenmesi ile çökebilir. Merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.


8. Binanın Dış Duvarlarının Yakınında Olun.

Binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. Binanın iç kısımlarındansa dış kısımlarına yakın yerlerde olmak çok daha iyidir. Binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o denli artacaktır.


9. Araçta İseniz Aracınızdan Çıkıp Yanına Kıvrılın.

Aynen Nimitz yolundaki katlar arasındaki (yıkılan) blokların meydana getirdiği şeklinde, zelzele anında üst yolun yıkılmasıyla ezilen çalgıların içinde bulunan insanoğlu ezilirler. San Francisco depreminin kurbanlarının hepsi çalgılarının içindeydiler. Hepsi öldü. Enstrumanlarının dışına çıkıp, aracın yanına uzanıp veya oturarak rahatça hayatta kalabilirlerdi. Ölen hepimiz eğer çalgılarından çıkıp, araçlarının yanına oturabilseler yada uzanabilselerdi yaşıyor olabilirdi. Ezilen bütün araçların yanında-kolonların direkt olarak üzerine düştüğü çalgılar hariç- 3 feet yükseklikte boşluklar oluşmuştu.


10. Bulunmuş olduğunuz Yerde Büyük Kağıt Yığınları varsa Şanslısınız.

Enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın sıkışmadığını/ezilmediğini keşfettim. Kağıt yığınlarının/kümelerinin çevreında geniş boşluklar bulunur/doğar.

Yorumlar İçin Tıklayın 1 Yorum Var:

Reklam 970x90