MASIGNCLEAN101

Deprem Sonrası Alınacak Önlemler

Deprem Sonrası Alınacak ÖnlemlerDeprem Sonrası Alınması Gereken ÖnlemlerTürkiye topraklarının büyük bir çoğunluğu zelzele kuşağında içeriyor. şundan dolayı, zelzele tehlikesine her an hazırlıklı olunması gerekiyor. Kanunlar tarafınca da depremin etkilerinin azaltılabilmesi için zorunlu tutulan DASK, mecburi deprem sigortası yapılması fazlaca önemlidir. Mecburi deprem sigortası depremden dolayı ortaya çıkabilecek maddi zararın tazmin edilmesini sağlayabilecek sigorta türü olarak ortaya çıkıyor. Ancak tek başına sigorta yaptırmanız maddi ve tinsel hasarların engellenmesi için kafi olmuyor. Zelzele anında ve hemen sonra neler yapabileceğinizi öğrenerek kötü senaryoları saf dışı bırakabilirsiniz.


Sakin Olun

Deprem anında ilk etapta sakin kalmak ve süreci sakin bir şekilde yönetmek son derece önemlidir. Zelzele olduğu vakit bulunduğunuz bölgedeki en emin yeri analiz etmeniz gerekiyor. Bu yeri bulduktan sonrasında diz üstü çökmeniz ve başınızı koruyabilecek şekilde kapatmanız gerekiyor. Zelzele bitene kadar ise yerinizden asla kımıldamayın. Sakinleşemediğiniz anlarda derin nefes alabilirsiniz.

Bina İçinde Neler Yapmalısınız?

Deprem bitene kadar sabit şekildeki dolap ve raf gibi eşyaların olduğu yerlerden uzak durmalısınız. Cam ve pencere gibi yerlerden de ne olursa olsun uzak durmanız gerekiyor. Deprem başladığı zaman yataktaysanız; başınızı yastık ile korumayı da deneyebilirsiniz. Üzerinize düşebilecek eşyaları bu şekilde engelleyebilirsiniz. Bina içinde zelzele anında asla hareket etmemelisiniz. Hareket ettiğiniz süre yaralanmalara yol açabilirsiniz.

Deprem sırasında ve ondan sonra kapılara da dikkat etmelisiniz. Kapılar basit bir şekilde inşa edildikleri için ve çoğu zaman depreme karşı dayanıksız oldukları için bu tür yerlerden de uzak durmalısınız. Zelzele anı sona erdikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmayı asla unutmamalısınız. Eğer soba yada öteki tür ısıtıcılar kullanıyorsanız binayı zelzele daha sonra terk etmeden önce bu cihazları da kapatmalısınız.

Açık Alanlarda Neler Yapılmalıdır?

Zelzele olurken bina dışındaki bir açık alandaysanız enerji hatları, diğer binalar, ağaçlar ve duvar dipleri şeklinde yerlerden uzak durmak gerekiyor. Deniz kıyılarından da uzak kalmaya çalışın. Binaların üzerinde yer edinen baca ve cam benzer biçimde detayları da aklınızdan çıkarmayın ve daha dikkatli olun. Zelzele esnasında binaların duvarları yıkılabileceği için binalardan uzak durmalısınız. Ancak kaçış esnasında ürkü halinde olmamalısınız. Bina dışı açık alanlar arasındaki yerlerde toprak kayması, taş yahut kaya düşmesi benzer biçimde tehlikelere de dikkat ederek bu bölgelerden uzak durup daha güvenli bölgelere geçmelisiniz.

Deprem sona erdikten sonra açık alanlardaki yaralılara acil müdahale edilmesi gerekiyor ise ilk yardım yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak enkaz altındaki kişiler söz konusu ise sağlık ve kurtarma ekipleri gelene kadar enkaza dokunmamalısınız. En küçük yanlış bir hareketiniz sonucunda enkaz altındaki kişinin yaşamını kaybetmesine yol açabilirsiniz.

Deprem Sonrası Toplu Taşıma Ve Özel Araçların Önemi

Deprem anında toplu taşıma çalgılarında olabilirsiniz. Bu tür durumlarda ilk önce hareketlerinizi kontrol etmelisiniz. Metroda depreme yakalandıysanız asla inmeye çalışmamalısınız. Metrodan indiğiniz süre elektrik akımına kapılabilir ya da öteki gelen metronun size çarpmasına sebep olabilirsiniz. Tren ve metro içerisindeyken askı veya korkuluklara tutunarak depremin geçmesini beklemelisiniz.

Deprem sona erdikten sonrasında en emin şekilde toplu taşıma aracının içinden çıkmalısınız. Özel aracınız ile trafikte yakalandıysanız aracınızı derhal durdurmalı ve emin bir yerde beklemelisiniz. Aracınızın üzerine düşebilecek tehlikeli maddelere karşı da kendinizi güven altında tutmalısınız.

Deprem Sonrası Neler Yapılmalı?

Tüm bu detaylara dikkat ederken artçı depremlerin meydana gelebileceğini unutmamalısınız. Şiddetli hissedilen artçı depremlerin etkisi giderek daha seyrek hale gelir ve tesirleri azalır. Sadece hasarlı binalar söz mevzusu ise zelzele ondan sonra binayı terk etmeniz gerekebilir. Aksi takdirde artçı depremlerden dolayı binalarda ölümle sonuçlanan tehlikeli durumlar meydana gelebilir.

Konumuz İçerik Etiketleri :

  • deprem sırasında alınacak önlemler
  • deprem öncesi alınması gereken önlemler kısaca
  • depremde alınacak önlemler e ödev
  • deprem sonrası yapılması gerekenler kısa bilgi
  • depremde alınacak önlemler kısaca
  • deprem sırasında yapılması gerekenler
  • evinizde depremden önce alınması gereken önlemler neler olabilir
Reklam 970x90