MASIGNCLEAN101

Deprem Habercisi Olduğu İddia Edildi !


Deprem Habercisi Olduğu İddia Edildi !


Yakın zamanda Endonezya'da arka arkaya meydana gelen deprem korkuya neden olmuştu. Nedeni Japonya'da okyanusların dibinde yaşayan kürek balıklarının kıyıya vurmuş olması. Çoğu uzman bunun büyük depremin habercisi olduğunu söylemekte.

kürek_balığı_karaya_vurdu

Japonlar, okyanusun derinliklerinde yaşadığı bilinen kürek balığının, şiddetli depremlerden önce karaya vurduğuna ve büyük bir depremi önceden haber verdiğine inanılmakta. 2011 yılında Japonya'nın Fukushima kentinde meydana gelen 9 büyüklüğündeki  ve ardından gelen  afeti öncesinde kürek balığının kıyıya vurduğu ve bunun bir tür afet işareti olduğu tartışmaları ivme kazanmıştı.Büyük depremler öncesinde sığ sularda yüzen ve bir süre sonra kıyıya vurmuş olduğu kabul edilen kürek balığı bu defa Filipinler'in Compostela kenti sahilinde görüldü.Yaklaşık 4 metre uzunluğunda olan ve derin sularda yaşadığı malum balık, bölge sakinleri tarafınca sığ bir noktada bulunmuş oldu.


Compostela Afet Riskinin Azaltılması ve Yönetim Ofisi tarafınca paylaşılan fotoğraflar için, balığın sığ bir noktada canlı olarak bulunmuş olduğu fakat balığın kırılgan olduğu özelliğini bilmeyen kişiler sebebiyle balığın öldüğü notu düşüldü.

Reklam 970x90