MASIGNCLEAN101

Türkiye'de Bulunan Fay Hatları

Türkiye'de Bulunan Fay Hatları

Türkiye'de Bulunan Fay Hatları

Deprem Tehlike Haritası
DENİZLİ'deki sarsıntı ondan sonra Türkiye'deki deprem gerçeğini bir kere daha hatırladık. AFAD'ın 2019 yılı için yenilediği zelzele fay hatlarına bir bakın deriz.


Denizli zelzele fırtınasına tutulmuş gibi sürekli sallanıyor. Bu sabah Acıpayam merkezli saat 09.34'te meydana gelen deprem 5.5 büyüklüğünde olurca yürükler hopladı. İzmir ve Antalya'da da hissedilen zelzele sonrasında arka arkaya yeni depremler meydana geldi.  

Denizli fay hattı


Denizlide bulunan fay hattı haritası
Denizlide bulunan fay hattı haritası


Denizli'de bir çok fay hattı bulunuyor. Pamukkale fay hattı ile Fethiye-Burdur fay hattı Denizli'yi etkiliyor. Türkiye fay hattı haritası 


Türkiye'nin hemen her yanı fay hatları ile dolu. Doğu Anadolu'dan başlayıp İstanbul'a kadar uzanan fay hattı en tehlikelisi olarak görülüyor. Aynı hattın bir kolu da Hatay'a çıkıyor. Türkiye'de deprem riski oluşturabilecek 485 aktif fay hattı bulunuyor. 81 ilin 68'inden bu aktif fay hatları geçiyor. İçerisinden etken fay geçen ilçe sayımız ise 400 civarında. 


Yorumlar İçin Tıklayın 1 Yorum Var:

  1. Türkiye'de bu kadar fay hattı olmasına rağmen yeni yapılan binalar, çevre düzenlemeleri, yapılaşmalar konusunda dikkatli olunmalı diye düşünüyorum. Gölcük de yaşananlar unutulmamalı.

    YanıtlaSil

Reklam 970x90